Ana Sayfa

 

 

 
1969 : Grubun kuruluşu
Dave Brock (gtr,kybd,voc) ve Mick Slattery (gtr) Londra’da klüplerinde Famous Cure isimli grupları ile Blues ve Psychedelic Rock çalarken, Jazz bascısı John Harrison ile tanışırlar. Space Rock tazında yeni bir grup kurmak üzere çalışmalara başlayan Brock, Slattery ve Harrison ilk olarak 17 yaşında ki davulcu Terry Ollis ile anlaşırlar. Daha sonra gruba Nik Turner (sax) ve Dik Mik Davies (synt) katılır ve grubu ismi Hawkwind olarak belirlenir.

1970-1975
Grup ilk albüm çalışmalarına başladığında Dave Brock, Pretty Things gitaristi Dick Taylor’ın ekibe katılmasını istiyordu. Fakat diğer elemanlar Londra Underground müzik sahnesinden Huw Lloyd-Langton üzerine yoğunlaşmak istediklerini söylediler. Tam bu sırada gitarist Mick Slattery’de gruptan ayrıldı ve yerine hemen Huw Llyod-Langton alındı. Grubun kendi ismini taşıyan ilk albümleri 1970’de piyasaya çıktı. Elektronik müzik ile Space Rock üzerinde yoğunlaşan grubun ilk albümü yoğun bir ilgi gördü. Fakat buna rağmen John Harrison ve Huw Llyod-Langton gruptan ayrıldıklarını açıkladılar.

Dave Brock gruba Amon Dull II’den Dave Anderson’ı bascı olarak gruba aldı. Anderson aynı zamanda gitar’da çalabilen bir müzisyendi. Ayrıca yeni bir Synthesizer’cı Del Dettmar gruba dahil oldu. Bu kadro ile grup 2.albümleri “In Search Of Space”I 1971’de çıkardı. Yine ilk albümde ki sounda sadık kalan Hawkwind’in bu albümüde en az ilki kadar ilgi gördü. Bu arada Hawkwind Grafik sanatçısı Barney Bubbles ve müzik yazarı Robert Calvert’ın desteği ile bir dizi konser vermeye başladı. Bu konserlerde gruba sahnede science-fiction yazarı aynı zamanda müzisyen olan Micheal Moorcock ve danscı Stacia eşlik etmişti. Bu konserler sonrasında bascı Dave Anderson, orjinal kadrodan davulcu Tery Ollis ve Dik Mik Davies, Brock ile anlaşamayarak Hawkwind’den ayrıldılar.

Brock, Turner ve Dettmar yanlarına Lemmy Kilmester (Motorhead) ve davulcu Simon King’i alarak yola devam kararı aldılar. Bu kadro ile yeni albü çalışmalarına başlayan grup, sahne sovlarınıda modern dans gösterileri ve ışık oyunları ile zenginleştirmişti. Yeni albüm “Doremi Fasol Latido” 1972’de piyasaya çıktı. Albümle beraber grubun en çok ses getiren parçası “Silver Machine” single olarak yayınlandı. Bu arada grubun menejerlik ve söz yazarlığını üstlenen Robert Calvert gruba olan desteğini çektiğini söyledi. Hemen arkasından Del Dettmar’da gruptan ayrıldığını açıkladı. Gruba Dettmar yerine Simon House (synthesizer, mellotron, violin) geldi. Bu kadro ile çıkan 1973 tarihli “Hall of the Mountain Grill”de ses getiren bir çalışma oldu. Grubu lideri Dave Brock en çok yeni eleman Simon House’ın sağladığı uyumdan memnun kalmıştı.

1974 senesinde Hawkwind yeni albüm üzerinde çalışmaya başladı. 1975 başlarında yeni albüm “Warrior on the Edge of Time” piyasaya çıktı. Bu albümde kadro Dave Brock, Nik Turner, Lemmy Kilmester, Simon House, Simon King ve yeni eleman 2.davulcu Alan Powell’dan oluşuyordu. Ayrıca albümde “The Wizard Blew His Horn” ve “Warrios” isimli parçalarda yazarlıktan müziğe terfi eden Micheal Moorcock vokalleri üstlenmişti. Moorcok daha sonra grubu The Deep Fix ile solo albümler çıkardı. Çift davulun getirdiği dinamizim ile Hawkwind yine başarılı oldu. Fakat bir Kuzey Amerika turnesi sırasında Kanada sınırında bascı Lemmy üzerinde uyuşturucu madde ile yakalanarak, cezaevine girdi. Bu olay sonrası grup ile ilişkisi kesilen Lemmy yerine Pink Farries’den Paul Rudolph geldi. Lemmy ise kendi projesi Motorhead üzerinde yoğunlaşmaya başladı.

1976-1978
1975 Ağustos ayında Hawkwind, Reading Festival’e katıldı. Bu arada Robert Calvert gruba söz yazarı ve bu kez aynı zamanda vokalist olarak katıldı. Grup Charisma Records ile anlaşma imzaladı, ve grubun 2.albümünden bu yana menejer olan Douglas Smith ile yolar ayrıldı. Yeni menejer ise çok daha deneyimli bir isim olan Tony Howard oldu. Tüm bu değişiklikler sonrasında “Warrior o the Edge of Time” albümünde yer alan kadro +Robert Calvert ile Hawkwind yeni albümleri “Astounding Sounds, Amazing Music”i piyasaya çıkardı. Tüm sözlerin Robert Calvert’a ait olduğu albümde, müzikler ise bir önceki albümde olduğu gibi grup elemanları arasında bölüşülmüştü. Ortaya çıkan bu istikrarlı görüntü çok uzun sürmedi. Grubun lideri Dave Brock’un kaprisleri yüzünden ilk olarak grupda ki son orjinal eleman Nik Turner ayrıldığını açıkladı. Hemen arkasından bascı Paul Rudolph ve davulcu Alan Powell’da gruptan ayrıldılar.

Tüm bu kopmalar sonrası Dave Brock, Robert Calvert, Simon House, Simon King ve gruba yeni katılan bascı Adrian Shaw yeni albüm için çalışmaya başladılar. Nik Turner’ın ayrılması ile birlikte grubun müzikal temelini oluşturan nefesliler de yeni albümde yer almayacaktı. Yeni Hawkwind albümü “Quark, Strangeness and Charm” 1977’de piyasaya çıktı. Bu albüm Hawkwind2in en sönük çalışması oldu. Nik Turner’ın ayrılışı gruba maalesef çok şey kaybettirmişti.Aralık 1977’de Calvert ve Brock yeni bir proje üzerinde çalışmaya başladılar.

1978 yazında ikili Hawklords adı altında “25 Years On” isimli çalışmaya imza attılar. Bu albümde Dave Brock ve Robert Calvert’a, basda Harvey Bainbridge, tuşlu çalgılarda Steve Swindells, Davulda ise Simon King eşik etmişti. Fakat King kayıtlar esnasında ayrılınca onun çalmadığı parçalarda Davul’a Martin Griffin oturmuştu. Bu yeni arayışda Brock ve Calvert için yeni bir hayal kırıklığı olarak geri döndü. Artık grup iyice istikararını kaybetmiş, grup olmaktan çıkmı, Dave Brock’un solo projesi haline gelmişti. Bu gerçeğin farkna varan Brock öncelikle Simon House ve Simon King’i ikna ederek Hawkwind’i tekrar harekete geçirdi. 1979’da Brock, Calvert,House,King ve Quark’da çalan bascı Adrian Shaw’dan oluşan Hawkwind yeni albümleri “PXR5”i çıkardı. Son derece sağlam bir space rock çalışma olan albüm gruba da prestijini geri kazandırmış oldu.

Bu arada sayısız konser veren grubun canlı performansları “Live Seventy Nine” isimli albümde toplandı. King ve House her ne kadar ikna olsalarda huzursuzlukları tam olarak geçmiş değildi. Bu uyumsuzlukları bahane eden ikl müzisyen gruptan ayrıldıklarını açıkladı. Brock faturayı da Adrian Shaw’a keserek grubu yeniden dağıttı. Robert Calvert’da yoğu müzikal yaşamından yorulduğunu ve yazarlığa dönmek istediğini beyan ederek gruptan ayrıldı. Bu arada Dave Brock grubun ilk albümünde çalan gitarist Huw Lloyd-Langton ile görüşmeye başladı. Lyod-Langton’dan onay alan Brock bas gitara’da Hawklords’da çalan Harvey Bainbridge’i getirdi. Esas bombayı ise gruba Gong’dan klavyeci Tim Blake ve efsane Cream davulcusu Ginger Baker’ı Hawkwind saflarına katarak patlattı.

1980’ler
Bu kadro ile çıkan 1980 tarihli “Levitation”müthiş bir ilgi ile karşılandı. Space Rock ve Post-Punk Metal olarak adlandırabileceğimiz albüm genelde enstrümental parçalardan oluşuyordu. Bir anda süper grup konumuna çıkan Hawkwind hemen bir turne programı hazırlamaya başladı. Bu arada grubun sözlerini yazan ve son dönemlerde vokalistliği de üstlenen Robert Calvert’ın yokluğu Brock’u alternatif arayışlarına itti. Turne öncesi Tim Blake’de ayrıldığını açıkladı.

Yerine sadece konserlerde çalmak üzere Keith Hale getirildi. Turne sonrası yeni albüm için çalışmaya başlayan grup elemanlarına Brock’un ricası üzerine söz yazarı olarak eski dost Micheal Moorcock katıldı. Albüm kayıtları öncesi Ginger Baker, Soft Machine’e katılmak üzere Hawkwind’den ayrıldığını duyurdu. Yerine yine Hawklords’da çalan Martin Griffin geldi. Hawkwind Brock, Lyod-Langton, Bainbridge, Griffin’den oluşan kadrosu ve Moorcock’un katkılarıyla 1981’de “Sonic Attack”ı çıkardı. Fakat bu albümde fazla ses getirmedi. Yine Punk/Metal/Progressive karması olan çalışma kötü değildi, fakat parçalarda belli bir dinamizim eksikliği olduğu söylenebilir. Tabii bu albümün en büyük şansızlığı bir önceki albümde yer alan süper kadro olmuştur.  

Hawkwind, Moorcock hariç “Sonic Attack” kadrosu ile Elektronik Müzik örnekelerininde yer aldı yeni albümleri “Church of Hawkwind”i 1982’de çıkardı. Yine bu kadro ile ana grup olarak Glastonbury Festival ve Dannington Monsters of Rock Festval’da katıldı.  Sonunda kadro konusunda istikrarı yakalayan Hawkwind aynı yıl “Choose Your Masques”I piyasaya çıkardı. Bu albümde “Void City” isimli parçada Nik Turner gruba eşlik etmişti. Hatta Turner grubun albüm sonrası turnesinde yer almıştı. Turne sonrası davulcu Martin Griffin kişisel nedenlerden dolayı gruptan ayrıldı. Davula Danny Thompson gelirken, Brock ayrıca Perküsyoncu Dave Charles’I gruba dahil etti. Bu arada ilginç bir olay yaşandı. Grup le ilgili bir belgesel çeken ve yayın izni almak için Dave Brock ile bir araya gelen genç müzisyen Alan Davey, sadece belgeselin yayın iznini almakla kalmayıp, gruba da bascı olarak girmeyi başardı. Bir süredir yeni bir klavyeci arayan Brock, aynı zamanda usta bir piyanist olan Harvey Bainbridge’yi de tuşlu çalgılara yerleştirdi. Grup Brock, Lyod-Langton, Bainbridge, Thompson, Charles ve Davey’den oluşan kadro ile diğer albümler ile kıyaslandığında oldukça farklı bir müzikal yapıyı barındıran albümleri “The Chronicle of the Black Sword”u 1985’de çıkardı. Bu albümde şarkı sözleri yine Micheal Moorcock tarafından yazılmıştı. Moorcock ayrıca albümün hikaye anlatıcısı pozisyonunda katkıda bulundu.

Bu albüm sonrası yoğun bir turne ve konser programına başlayan grup, 1986’da Reading Festival’da yine headline olarak sahneye çıktı. Hawkwind konser kayıtlarından oluşan albümleri “Live Chronicles” ile beraber yine konser görüntülerinden oluşan “Chaos” isimli bir video piyasaya sürdü. 1988’de grup perküsyoncu Dave Charles hariç yine aynı kadro ile “The Xenon Codex”i çıkartarak 80’leri de geri de bırakmış oluyordu. Albüm sonrası gitarcı Huw Lyod-Langton ve davulcu Danny Thopmson gruptan ayrıldı.

1990’lar
Hawkwind 1990 yılında yeni bir albüm “Space Bandits” ve yeni bir kadro ile geri döndü. Davula Jazz grubu Bath’s Smart Pils’den Richard Chadwick gelirken, vokal’e yine aynı gruptan Bridget Wishart alındı. Böylelikle Hawkwind tarihinde ilk defa bayan bir lead vokal yer almış olacaktı. Ayrıca 1977’de gruptan ayrılan Simon House (Keman) geri döndü. Basda Alan Davey ve Harvey Bainbridge (Kybds) yine grupta yer alıyordu. Ayrıca Bainbridge, ayrıca bestecisi olduğu “T.V. Suicide”da ilk defa vokal de yapmıştı. Hawkwind Space Rock tarznda 1991 tarihli “Palace Springs” sonrası yine kadro değişikliği yaşadı.

Bu kadro değişikliği grubun sound’un da hissedilir bir değiikliğe neden olmuştu. Grup 1991 sonunda Dave Brock (gtr/kybds/voc), Alan Davey (bass/voc) ve Richard Chadwick (drms) oluşuyordu. Yani Hawkwind bir sonraki albümleri “Electric Tepee”yi 1992’de bir trio olarak çıkardı. Hard Rock bir çalışma olan yeni albüm çok iyi kriterler aldı. Bu tablodan cesaret alan Hawkwind aynı tarzda bir çalışma olan “It Is The Business of the Future to Be Dangerous” 1993’de piyasaya çıktı ve başarılı bulundu.
Hawkwind 1994 senesinde perküsyoncu Dave Charles’ı tekrar kadroya dahil etti. Herkesin yine Hard Rock bir çalışma beklediği Hawkwind 1995 tarihli “The White Zone”u Psychedelic Warriors ismi altında çıkardı. Müzik piyasasında büyük şaşkınlık yaratan bu isim değişikliği albümün ses örgüsüne de yansımıştı. Yeni albüm tamamı enstrümental parçalardan oluşan Psychedelic Rock bir çalışma olmuştu. 1995 sonu Hawkwind saflarına vokalist Ron Tree katıldı. Ayrıca gitarist Jerry Richards da yeni albüm için gruba alındı. “Alien 4” grubun bildik ses örgüsüne yakın bir çalışma oldu. Albümün çıkışından kısa bir süre sonra grubun hard Rock çalmasını talep eden Alan Davey, isteği yerine gelmediği için ayrıldığını açıkladı. Aynı zamanda bas gitar’da çalabilen vokalist Ron Tree bu görevi hemen üstlendi. Brock, Tree, Chadwick ve Richards’dan oluşan kadro sırasıyla 1997 tarihli “Distanat Horizons” ve 1999’da çıkan “In Your Area”ya ile yola devam etti.

2000’ler
Grup ile olan çalışmalarına bir süre ara verdiğini açıklayan Dave Brock solo albümü üzerinde çalışmaya başladı. Albüm aynı yıl “Spacebrock” adıyla çıktı. Fakat son anda Dave Brock albümü Hawkwind adı altında yayınlama kararı aldı. Albümde davulda Richard Chadwick ve Tuşlu Çalgılarda Crum, Brock’a eşlik etmişti. Dave Brock bu albüm sonrası London Astoria’da büyük bir Hawkwind konser projesi üzerinde çalışmaya başladı. Paly-list2i oluşturduktan sonra konserde çalacak eski Hawkwind elemanları ile görüşmelere başladı. Brock’un çağrısına olumlu yanıt veren müzisyenler ile konser hazırlıkları başladı. Bu muhteşem konser albümü “Yule Ritual” 2001’de piyasaya çıktı.

4 yllık bir aradan sonra Dave Brock, Alan Davey ve Richard Chadwick bir araya gelerek yeni projeleri üzerinde çalışmaya başladılar. İlk önceleri yine trio/hard rock bir albüm yapmak isteyen Hawkwind daha sonra kalabalık bir stüdyo müzisyeni kadrosu ile çalışmalara başladı. Albümde ayrıca eski Hawkwind elemanları Simon House ve Lemmy’de konuk sanatçı olarak yer aldı. “Take Me To Your Leader” 2005’de müzik severlere sunuldu. Yine Space Rock tarzı bir çalışma olan come back albümü oldukça başarılı oldu. Bir yıl sonra bu albümün devamı niteliğinde ki “Take Me To Your Future” piyasaya çıktı. Bu albümde kadroya eski vokalist Robert Calvert katıldı. Ayrıca albüme Keman’da eski dost Simon House ve vokalde efsane adam Arthur Brown katkıda bulundu.

Hawkwind şu aralar ne yapıyor diye merak ediyorsanız grubun resmi web sitesine bir göz atabilirsiniz. www.hawkwindmuseum.co.ukYazar: Cem Metin
Yazar Email: cemmetin65@hotmail.com
Yazar Üye Adı: boogie
Yazıldığı Tarih: 11 Ağustos 2008


Bu yazarın diğer yazılarını okumak için tıklayınız.

 

Forum | Aktif Üyeler | Sohbet | Mesaj Merkezi | Müzik Dinle | Müzik Listelerim | Video İzle

Yerli Gruplar | Yabancı Gruplar | Amatör Gruplar | Demolar

Biyografiler | Diskografiler | Sanatçı Fotoğrafları | Şarkı Sözleri | Akorlar ve Tablar | Basın Bilgileri

Üyelik | Ayarlar | Üye Ara | İletişim | ReklamSite içerisindeki materyallerin kaynak gösterilmeden kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.
Copyright © 2007 Anatolianrock.com