Ana Sayfa

 

 

 
Alman Karut Rock arenasının Eloy ile birlikte en önemli grubu olan Jane 1971 senesinde Hannover’de kuruldu. Klaus Hess (gtr,voc), Peter Panka (drms,perc,voc), Werner Nadoly (kybds) ve Charly Maucher (bass)’dan oluşan ekip ilk albümleri “Together”ı Haziran 1972’de piyasaya çıkardı. Albüm büyük bir ilgi ile karşılandı. Bu albümde gruba vokalde Bernd Pulst eşlik etmişti. Gitar ve Org’un müthiş uyumu ve grubun melodik yapısı ile gerçekten süper bir ilk albüme imza atmışlardı. Albümde öne çıkan parçalar “Spain”, Hangman ve özellikle grubun en bilinen parçası “Daytime” olmuştur. Bu başarılı ilk albüm grubun önünü de açmıştı. İlk olarak bu albümü kuşku içinde çıkaran Alman Rock müziğinin en önemli plak şirketi Brain Metronome ile 1982’ye kadar sürecek bir ortaklığa  imza attılar.

Bu albüm sonrası Bernd Pulst’un vokal tekniğinden memnun olmayan grup elemanları, her ikiside ayrıca iyi birer solist olan Klaus Hess ve  Peter Panka’nın bu görevi üstlenmesini kararlaştırıldı. Jane dönemin önemli kayıt stüdyosu Windrose’da yeni albümün çalışmalarına başladı. Fakat bu sıralada ağır bir zatüre geçiren bascı Charley Maucher’ın yerine Wolfgang Krantz gruba katıldı. 1973 senesinde grubun yine çok iyi bir albüm olan yeni çalışması “Here We Are” piyasaya çıktı. Yine ilk albümde ki melodik Heavy Rock tarzında olan albümde, entstrumental bölümler biraz daha uzun tutulmuştu. Fazlasıyla Pink Floyd’u hatırlatan açılış parçası “Redskin” bu albümün en akılda kalan parçası olmuştu. Albüm sonrası çıktıkları turne bitiminde klavyeci Werner Nadoly Jane’den ayrıldı ve kendi grubu Lady’i kurdu. Bu arada Charley Maucher iyileşip tekrar gruba katıldı. Maucher’in bas’a geri dönmesi ile Wolfgang Krantz gitar’a gaçti.

Jane, Conny’s Studio’da 3.albüm için çalışmaya başladı. Grubun müziğinde çok büyük etkisi olan klavye olmadan, çift gitar ile yeni bir sound’a kayan Jane yeni albümleri “Jane III”i 1974 de çıkardı. Grubun sadık dinleyecileri için klavyesiz yeni sound biraz zor kabul görmüştü. Ayrıca grubun melodik sound’u çift gitar’a paralel biraz daha sertleşmişti. Bu albüm diğer albümlere oranla daha az ses getirdi. Özellikle “Comin’ Again” gibi son derece güzel bir Progressive parça’ya rağmen albüme olan ilgi sınırlı olmuştu. Fakat objektif olarak bakıldığında çok da kötü bir çalışma olmadığını görüyoruz. Klavye’nin önemi grup elemanlarını yeni bir eleman arayışına yönlendirdi. Fakat “Jane III” sonrası grup içinde çalkalamanmalar başlamıştı. 1974 yazında Charley Maucher ve Wolfgang Krantz kendi grupları Harlis’i kurmak üzere Jane’den ayrıldı. Yerlerine bas gitar’a Martin Hesse ve vokal/tuşlu çalgılara Dull Knife’dan Gottfried Janko geldi.

Janko’nun gelişi ile klavye yeniden grubun müziğine girmiş oldu. Jane Klaus Hess (Gtr/Voc), Peter Panka (Drms/Voc), Gottfried Janko (Voc/Kybds) ve Martin Hesse (Bas)’den oluşan kadrosu ile 1975’de “Lady” isimli albümü yayınladı. Albüm’de Gottfried Janko’nun soul tarzı vokal tekniği ile seslendirdiği 8 parça, Panka ve Hess’in seslendiridiği 2 parçanın çok gerisinde kalmıştı. Albümün satışları Hesse ve Panka’yı tatmin etmediği için Gottfried Janko gruptan çıkarıldı. Eski dost Werner Nadoly gruba yeni albümünde katkıda bulunmayı kabul etti. Jane 1976 senesinde “Together” ve “Here We Are” dan sonra en iyi çalışmaları olan konsept albüm “Fire, Water, Earth & Air”i piayasaya çıkardı. Bu albümde tüm vokalleri gitarist Klaus Hess üstlenmişti. Albüm sonrası tüm Almanya’yı kapsayan bir turne hazırlığına giren Jane, Werner Nadoly’nin kendi grubu Lady’e dönmesinden sonra yeni klavyeci arayışlarına başladı. Ve sonunda büyük bir sürpriz gerçekleşti. Jane ile beraber Alman Kraut Rock’ın en önemli grubu Eloy’un klavyecisi Manfred Wieczorke Jane ile anlaştığını açıkladı. Grup elemanları bu büyük moral ile turneye çıktılar ve 1976 sonu ikili konser albümleri yayınlandı. Wieczorke’nin katılımı ile grup çok daha progressive bir kimlik kazanmıştı.

Herkes grubun bu progressive çizgide yürüyeceğine inanmışken Jane son derece sert bir albüm olan “Between Heaven And Hell” ile 1977’de geri döndü. Sadece 4 parçadan oluşan bu albümde Blues-harp’da Alfred Zchenker gruba eşlik etti. Jane 1978’de Hess/Panka/Hesse/Wieczorke’li kadrosu ile çok daha klavye ağırlıklı “Age of Madness”i çıkardı. Bu albüm bir çok eleştirmen tarafından grubun son iyi albümü olarak nitelendirilmişti. Gerçekten de Jane “Age of Madness” sonrası ciddi bir düşüşe geçti.

1979 senesinde grubun gidişinden memnun olamayan Manfred Wieczorke gruptan ayrıldı. Aynı yıl gitar/bas/davul triosu olarak gerçek bir hayal kırıklığı olan “Sign No.9”ı çıkaran Jane bir dizi konser için Almanya dışına çıktı. Daha önce USA ve İngiltere’de verdikleri konserlerde çok olumlu tepkiler alan grup aynı reaksyonu bu sefer alamadı. Bütün bu moral bozuklukları arasında Werner Nadoly’nin konuk müzisyen olarak gruba katkıda bulunduğu “Jane” 1980 başında çıktı, ve nihayet az da olsa olumlu bir eleştiri aldı. Bu albümden sonra bascı Martin Hesse gruptan ayrıldı. Yerine kendi grubu Harlis’i dağıtan, orijinal kadrodan Charly Maucher geldi. Klaus Hess, Peter Panka ve Charly Maucher’den oluşan kadro ile heavy rock tarzı “Germania” sonrası Klaus Hess grubun dağıldığını açıkladı.

1987 başında yine orijinal kadrodan davulcu Peter Panka ve Werner Nadoly (kybds) yeni bir Jane projesi üzerinde çalıştıklarını duyurdular. Panka ve Nadoly, bas’da Klaus Henatsch ve gitar’da Kai Reuter ile come back albümleri “Beautiful Lady”i çıkardı. Maalesef büyük umutlar ile beklenen bu çalışma fazla ses getirmedi. 10 senelik bir suskunluğun ardından Panka ve Nadoly yepyeni bir kadro ile “Resurraction” ile 2. geri dönüşlerini 1997’de gerçekleştirdi. Fakat sonuç yine aynı oldu, düpedüz pop bir çalışma olan “Resurraction” gerek dinleyiciler gerek eleştirmenler tarafından yerden yere vuruldu. Panka ve Nadoly grubu dağıtı ve 6 sene boyunca müzik dünyasından uzak kaldı.

2002 senesinde Jane orijinal elemanlar Peter Panka, Charly Maucher ve Werner Nadoly,  gitara Klaus Walz’ı alarak yeniden bir araya geldi. Fire, Water, Earth & Air’in yeni bir yorumunun da yer aldığı grubun yeni albümü “Geneuine” olumlu eleştiriler aldı. 2003 senesinde Jane aynı kadro ile “Shine On” isimli albümlerini yayınladı. 4 senelik bir suskunluğu ardından Jane Panka/Maucher/Nadoly/Walz’dan oluşan kadrosuyla 2000’li yıllarda ki en ses getiren albümleri “Voices”ı piyasaya çıkardı. Grup bu albümde Kraut Rock’a çok keskin bir dönüş yapmıştı. Bu başarılı albümün ardından davulcu Peter Panka kalp yetmezliğinden vefat etti. Fakat görünen o ki Jane rock arenasında olmaya devam edecek.

Bir sonra tanıtacağım grup daha sonraları Uriah Heep’de vokal yapacak olan John Lawton’nın da kadrosun da bulunduğu Lucifer’s Friend” olacak.
O zamana kadar Rockça kalın !!!Yazar: Cem Metin
Yazar Email: cemmetin65@hotmail.com
Yazar Üye Adı: boogie
Yazıldığı Tarih: 19 Mayıs 2008


Bu yazarın diğer yazılarını okumak için tıklayınız.

 

Forum | Aktif Üyeler | Sohbet | Mesaj Merkezi | Müzik Dinle | Müzik Listelerim | Video İzle

Yerli Gruplar | Yabancı Gruplar | Amatör Gruplar | Demolar

Biyografiler | Diskografiler | Sanatçı Fotoğrafları | Şarkı Sözleri | Akorlar ve Tablar | Basın Bilgileri

Üyelik | Ayarlar | Üye Ara | İletişim | ReklamSite içerisindeki materyallerin kaynak gösterilmeden kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.
Copyright © 2007 Anatolianrock.com