Ana Sayfa

 

 

 
1940 Münih doğumlu baterist Mani Neumeier tarafından kurulan Guru Guru, Kraut Rock’ın efsane gruplarından olmuştur. 1967 senesinde Neumeier ve bascı Uli Trepte jazz grubu Irene Schweitzer Trio’da çalarken yanlarına vokalist Hans Sachs’da alıp kendi grupları Guru Guru Groove kurdular. 1969 senesinde Neumeier ve Trepte’nin Jazz partisyonları üzerine, kendi yazdığı şiirleri okuyan Sachs’dan oluşan grup unutulmaz bir performansa imza attılar. Grup Münih barlarında tanınmaya başladığı sırada vokalist Hans Sachs ayrıldı. Bu arada grubun ismi Guru Guru olarak değişmişti. Neumeier ve Trepte yanlarına Agitation Free gitaristi Ax Genrich’i alarak yola devam kararı aldı. Guru Guru “UFO” isimli ilk albümlerini 1971’de piyasaya çıkardı. Bu albümde Jazz’dan uzaklaşan topluluk, daha çok “Heavy Psychedelic Space Rock” olarak adlandırılabilecek bir sound’a kaymıştı. Albümün öne çıkan parçaları “Stone In” ve aykırı müzikal yapısı ile “Der LSD Marsch” olmuştu. Bu albüm tamamen enstrümental kayıt edilmişti.

Bir sonraki çalışmaları için dönemin önemli stüdyolarından Star Studios ile anlaşan Guru Guru 2.albümleri “Hinten”i büyük bir reklam desteği ile çıkardı. Bu albümde vokale yer veren grupta bu görevi davulcu Mani Neumeier üstlenmişti. Bu albümde Progressive Rock sularında gezinen grup, soundunu da oldukça sertleştirmişti. Albümde Hendrix veya Cream gibi gitar’ın ön plana çıktığı Blues Rock parçalarada yer veren Guru Guru’nun bu albümde akılda kalan parçaları “Electric Junk” olmuştur.

“Hinten” albümü sonrası gruba gitar ve tuşlu çalgılarda Conrad Plank katıldı. Tuşlu çalgıların devreye girmesi ile birlikte grubun soundu da değişti. Hatta davulcu Mani Neumeier’da yeni albümün kayıtları sırasında bazı parçalarda klavye çaldı. 1972 senesinde grubun 3.albümü “Kanguru” piyasaya çıktı. Albüm jam session havasında kayıt edilmiş 4 parçadan oluşuyordu. “Kanguru” Guru Guru’nun en iyi albümlerinden biri olarak hafızalara kazındı. Bu önemli başarıya rağmen grubun müzikal alt yapısında çok büyük katkısı olan bascı Uli Trepte Guru Guru’dan ayrıldı. Trepte daha sonraları sırasıyla Tomorrow’s Gift, Faust, Kickbit Information’da çalıştıktan sonra kendi grubu Spacebox’ı kurdu. Uli Trepte’nin yerine bas gitar’a Hard Rock grubu Night Sun’dan Bruno Shaab geldi. Trepte’nin gidişi ile 3 başarılı Space Rock albüme imza atan grubun izleyeceği müzikal yolun nasıl olacağı da merak ediliyordu.

1973’de Guru Guru kendi isimlerini taşıyan albümlerini çıkardı. Yine Space Rock üzerine yoğunlaşan grubun albümünde iyi parçalar bulunmasına rağmen bu çalışma fzla ilgi görmedi. Fakat özellikle Bruno Shaab’ın besteleyip, söylediği “The Story Of Live” ve albümün 2.yüzünde yer alan enstrümental “Der Elektrolurch” dikkat çeken çalışmalar olmuştur. “Der Elektrolurch” grubun konserlerde en fazla icra ettiği ve Mani Neumeier’ın Kızılderi kıyafetleri ile savaş dansı eşliğinde icra edilen ilginç bir Guru Guru çalışması olmuştur. 1973 Temmuz ayında gruptan Conrad Plank ve Bruno Shaab ayrıldılar. Ax Genrich ve Mani Neumeier yeni bascı Hans Hartmann ile yola devam kararı aldılar.  

Bir aylık bir stüdyo çalışması sonrası Guru Guru yeni albümleri “Don’t Call Us, We’ll Call You” ve  Jazz ağırlıklı bir sound ile geri döndüler. Grubun müziğine iyice giren klavyeler yine Mani Neumeier tarafından çalınmıştı. Tamamı entrümental olan albüm gerek eleştirmenler gerek grubun takipçileri tarafından başarılı bulundu. Fakat tam da bu sırada grubun 1972’de ayrılan Uli Trepte ile birlikte son orijinal ve önemli elemanı gitarist Ax Genrich solo kariyeri için gruptan ayrıldı. Yerine Eillif’den Houshang Najadepour geldi. Neumeier (drm/kybd), Hartmann (bass) ve yeni eleman Najadepour ile 1974 senesinde “Dance Of The Flames” piyasaya çıktı. Müzikal olarak bir önceki albüm ile paralellikler taşımasına rağmen albüm başarılı bulunmadı. Başarısızlığın faturası gitarist Houshang Najadepour’a kesildi ve Neumeir tarafından gruptan çıkarıldı. Grup dağılmadan son bir kç konser için gitarist Cony Veit ile anlaştı. 1975 senesine kadar Krautrock camiasından dostları ile stüdyo’ya kapanan Mani Neumeier önce solo albüm olarak çıkarmayı planladığı fakat sonradan yapımcı firma Atlantic Records’un ısrarı ile yeni Guru Guru albümü olarak “Mani Und Seine Freunde” yi yayınladı. Kalabalık müzisyen listesinde Neumeir’ın eski grup arkadaşları Ax Genrich ve Conrad Plank’da yer alıyordu. Yine Jazz-Rock tarzında olan albümde vokal olan parçalarda Almanya Jazz arenasının önemli bayan vokali Christa Fast yer almıştı.

Bu albüm sonrası konserler içi oluşturulan yeni Guru Guru kadrosu Mani Neumeir (Drms/Kybds), Sepp Jandrisits (Gtr), Jürgen Karpenkiel (Bass) ve Brainstorm’dan saksofoncu Roland Schaeffer bir sonraki stüdyo albümünde de çaldılar. Gruba Karthago’dan Ingo Bischof (Kybds) ve Tommy Goldschmitt (Perc) eşlik etti. 1976 tarihli “Tango Fango” yine entrümental Jazz-Rock bir çalışma olmuştu. Özelikle Saksafon2nun katılımı Jazz faktörünü daha da ön plana çıkarmıştı. 1977 başlarında bascı Jürgen Karpenkiel yerine Peter Kühnstedt getirildi. Yine Bischof ve Goldschmitt’in katkıları ile yeni bir Jazz-Rock albüme imza atan grup uzun bir aradan sonra müzik eleştirmenlerini tatmin eden bir çalışmaya imza attılar. “Globetrotter” albümü gruba eski prestijini kzandıran bir çalışma olmuştu.

Bu albüm sonrası Ingo Bischof grubun saflarına klavyesi olarak resmen katıldı. Bu transfer ile oldukça güçlenen Guru Guru kadrosu yeniden şekillendi. Mai Neumeir (Drms/Kybds), Ronald Schaffer (Sax/Gtr), Ingo Bischof (Kybds) ve yeni elemanlar davulcu Wolfgang Fischer (ex-Missus Beastley, Embryo) ve yine  Karthago’dan bascı Luciano Hartwig…bu güçlü kadro ile kayıt edilen ve 1979’da piyasaya sürülen “Hey Du” grup için tam bir patlama oldu. 1975 tarihli “Mani Und Seine Freunde”den
beri vokal kullanmayan Guru Guru bu çizgide yürümeye devam ediyordu.

İki yıllık bir aradan sonra ekibini yeniden toplayan Neumeier, Shaeffer, Hartwig, Bischof, Fischer ve yeni elemanlar ex-Kraan Helmut Hattler (Akustik Bas) ve Heinz Gembus (Bas) ile 1981’de “Mani In Germany”i piyasaya sürdü. “Hey Du” ile yakaladığı başarıyı yenileyemesede bu albüm çok kötü eleştiriler almadı. Fakat grup içerisinde anlaşmazlıklar da ortaya çkmaya başlamıştı. Neumeier’in bitip tükenmeyen egosu sonucu grup tamamen dağıldı. Yine 2 yıllık bir suskunluğun ardından Neumeir şansını bir kez daha denemeye karar verdi. Guru Guru’yu tekrar harekete geçiren Neumeier’a, gitarcı Hans Wolbradt, bascı Phillip Meier ve klavyeci Tommy Baluff ile yeni albümleri “Neue Strech”i çıkardı. Fakat bu albüm grubun en kötü çalışması oldu ve eleştirmenler tarafından yeren yere vuruldu. Bu albümde Jazz tınıları yanında Reggae ve New Wave çalışmalara yer veren Neumeier bu kötü sonuç sonrası grubu dağıttığını açıkldı.

4 sene boyunca sesi soluğu çıkmayan Mani Neumeier, 1993 kışında yeniden müzik çalışmalarına başladı. Evinde kurduğu stüdyoda demo kayıtlar yapan Neumeir geri dönüş albümü içi vokale de yer vermeye karar verdi. Hızlı bir şekilde yeni ekibini toparlayıp stüdyo’ya kapanan Neumeir, Guru Guru’nun come back albümü “Shake Well”i 1993 baharında çıkardı. Yeni kadro’da Gitar’da Luigi Archetti, Steel Gitar’da Hans Reffert ve Bas/Vokal’de Razem Rübel bulunmaktaydı. Albümde yer alan 12 parçanın altısında vokal yapan Neumeir, ve müzik eleştirmenleri sonuçtan oldukça memnun kaldılar. 1995 tarihli “Wah Wah” kadrosu Mani Neumeier (drms, voc), eski dost Roland Schaeffer (sax, gtr, voc), Dieter Bornschlegel (gtr), ve 81 tarihli” Mani In Germany”de bas çalan  Heinz Gembus’dan oluşuyordu. 1997 senesinde istikrarını koruyan Neumeier yin aynı kadro ile “Moshi Moshi”yi çıkardı. Her iki albümde de Jazz ve Psychodelic Rock örneklere yer veren Guru Guru 2000 yılında çıkardıkları “2000 Gurus” ile bu iyi gidişe devam etti. Fakat Mani Neumeier’ın aniden ortaya çıkan hastalığı bu gidişe bir nokta koydu.

5 sene boyunca hastalığı ile mücadele eden Rock nevheri Mani Neumeir yeni albümü “In The Guru Lounge” ile ikinci ve e muhteşem dönüşünü gerçekleştirdi. Bu albümde kadro, Mani Neumeier (drms, voc), Roland Schaeffer (gtr, voc, sax), Luigi Archetti (gtr) ve yine eski bir dost Peter Kühmstedt (bass) dan oluşuyordu.  
Bir sonra tanıtacağım grup Eloy ile birlikte Krautrock’ın en popüler grubu olan Jane olacak.
O zamana kadar Rockça kalın !!!


Yazar: Cem Metin
Yazar Email: cemmetin65@hotmail.com
Yazar Üye Adı: boogie
Yazıldığı Tarih: 2 Şubat 2008


Bu yazarın diğer yazılarını okumak için tıklayınız.

 

Forum | Aktif Üyeler | Sohbet | Mesaj Merkezi | Müzik Dinle | Müzik Listelerim | Video İzle

Yerli Gruplar | Yabancı Gruplar | Amatör Gruplar | Demolar

Biyografiler | Diskografiler | Sanatçı Fotoğrafları | Şarkı Sözleri | Akorlar ve Tablar | Basın Bilgileri

Üyelik | Ayarlar | Üye Ara | İletişim | ReklamSite içerisindeki materyallerin kaynak gösterilmeden kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.
Copyright © 2007 Anatolianrock.com