Ana Sayfa

 

 

 
1967 senesinde Berlin’de çeşitli Beat gruplarında çalışmış olan Lutz “Lüül” Ulbrich (Gitar) ve Michael “Fame” Günther (Bas), kendi grupları Agitation Free’yi kurdular. Amaçları daha komplike bir müzik yapmak olan ikili, gitarist Lutz Kramer ve Christoph Franke’yi gruba dahil edip çalışmalarına başladılar. Özellikle dönemin en önemli klübü olan Zodiac’da verdikleri ve çeşitli ışık/ses efektleri ile desteklenen konserleri ile isimlerini duyurdular. 1968 senesinde gruba İngiliz vokalist John Leight katıldı. Fakat Leight’ın çılgın sahne sovları (sahnede çıplak ve boyanmış penisi ile şarkı söylemek gibi) grubun radikal çizgisini bile zorlayacak şekildeydi. Asında çok iyi bir vokalist olan John Leight Agitation Free’den ayrıldıktan sonra, Ash Ra Tempel’ın 1972 tarihli “Swingungen” albümünde tekrar ortaya çıktı.

1970 senesinde gitarist Lutz Kramer gruptan ayrıldığını bildirdi. Yerine daha sonra Guru Guru’yu kuracak olan müthiş yetenek Ax Genrich geldi. Fakat Genrich’de fazla kalıcı olmadı ve yerine Jörg Schwenke geldi. 1972 başlarına kadar sabit bir kadro oturtamayan Ulbrich ve Günther ikilisi sonunda Schwenke, Michael Hönig (Tuşlu Çalgılar) ve Burghard Rausch (Davul) ile Goethe Dil Okullarının sponsorluğunu yaptığı ve Mısır, Lübnan, Küveyt, Yunanistan’ı kapsayan bir turneye çıktı. Michael Günther gittikleri her ülkede yerel müzisyenler ile demo kayıtlar yaptı. Bu kayıtların üzerine grubun getirdiği yeni parçalar ile birlikte 1972 yazın’da grubun son derece deneysel ilk albümü “Malesch” piyasaya çıktı. Bir Michael Günther bestesi olan açılış parçası “You Play For Us Today”de gruba Uli Popp vurmalılar’da eşlik etmişti. Albümün geneline yayılan mistik hava “Sahara City” ve Ala Tul” isimli parçalarda da hissediliyordu. Albümde ayrıca Between grubundan Peter Michael Hamel’de Hammond’da gruba eşlik etmiştir.

1973 Mart’ın da gitarist Jörg Schwanke uyuşturucu sorunlarından dolayı gruptan ayrıldı. Yerine Stefan Diez isimli genç bir müzisyen alındı. Ayrıca Ulbrich ve Günther yeni bir ses olgusu yaratmak için 2.bir davulcu Dieter Burmeister’ı ekibe dahil ettiler. Grup bu kadro ile Fransa’da çok başarılı geçen bir konser dizisine imza attı. Temmuz 1973’de grup davulcu Burmeister olmadan yeni albümün çalışmalarına başladı. Bu albümde tamamen progressive rock’a ağırlık veren grup, yine yeniliklere açık olduğunun işaretini vermişti. Açılış parçası “First Communication”da Ulbrich Buzuki çalmıştı. “A Quiet Walk” isimli Hönig çalışmasında grup Jazz’a yakınlaşmıştı. “Haunted Island” da ise grup Mellotron kullanamıştı.

Albümün çıkışından hemen sonra genç yetenek Stefan Diez gruptan ayrıldı, yerine Gustav Lütjens geldi. 1974 Ocak ayında yeniden Fransa’da konserler veren grup, Almanya’da çok bilinen kompozör Erhard Grosskopf’un “Looping IV” isimli epik çalışmasını yeniden düzenledi ve bu çalışma bir sonraki albümünde 2.yüzünü dolduracaktı. Hemen bir sonraki albümün kayıtlarına başlayan grup elemanları yeni albümleri “Last”ı ancak 2 sene sonra, 1976’da piyasaya sürdü. Fakat işler çok iyi gittiğ halde grup elemanları arasında son zamanlarda ortaya çıkan anlaşmazlıklar sonucunda grup 1976 Kasım’ın da Berlin’de verdiği veda konserinin ardından dağıldıklarını açıkladı.

Grubun kurucularından Lutz Ulbrich, Ash Ra Tempel’dan Manuel Göttsshing ile yaptığı çalışmalar yanında iki solo albüm çıkardı. Ayrıca Berlin tiyatrosunda bir çok oyuna müzik yazdı. Klavyeci Michael Hönig, grubun orijinal davulcusu Christoph Franke ile birlikte Tangerine Dream’e katıldı. Stefan Diez Amerika’da Jazz üzerine yoğunlaştı ve orada kaldı. Diez’in yerine gelen Gustav Lütjens’de Almanya’da Jazz gruplarında çalışmalar yaptı. Davulcu Burghard raush ise Rock Klübleri’nde DJ’lik yapmaya başladı. Grubun bir diğer kurucusu Michael Günther ise müzisyenliği bırakarak iş hayatına atıldı.

Sevgili Rock severler bir sonraki yazımızda sizlere tanıtacağım grup Progressive temalar yanında hard Rock tınılara da yer veren Birth Control olacak.

Şimdilik rockça kalın…..      


Yazar: Cem Metin
Yazar Email: cemmetin65@hotmail.com
Yazar Üye Adı: boogie
Yazıldığı Tarih: 7 Şubat 2007


Bu yazarın diğer yazılarını okumak için tıklayınız.

 

Forum | Aktif Üyeler | Sohbet | Mesaj Merkezi | Müzik Dinle | Müzik Listelerim | Video İzle

Yerli Gruplar | Yabancı Gruplar | Amatör Gruplar | Demolar

Biyografiler | Diskografiler | Sanatçı Fotoğrafları | Şarkı Sözleri | Akorlar ve Tablar | Basın Bilgileri

Üyelik | Ayarlar | Üye Ara | İletişim | ReklamSite içerisindeki materyallerin kaynak gösterilmeden kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.
Copyright © 2007 Anatolianrock.com