Ana Sayfa

 

 

 
Rock’n Roll, tarihi boyunca onlarca gitar kahramanı yaratmıştır. Bunların bir kısmı “Tanrı” bazıları “efsane” kimileri de sadece “baba gitarist” şeklinde anılmışlardır.

Sanırım Robin Trower Tanrı ya da Efsane olamadı ama kesinlikle çok iyi bir gitarist olarak Rock ve Blues tarihine ismini yazdırdı. Gitar’a Page, Townsend, May, Beck ve daha bir çokları gibi 60’lar ilk yarısında Shadows’dan etkilenerek başladı. Ama o da yine diğerleri gibi Jimi Hendrix’den fazlasıyla etkilenmişti. Tarzı kesinlikle Blues’a yakın olan Trower müziğini zaman zaman power rock ve psychedelica ile de beslemiştir.

Genelde Fender Stratocaster gitar kullanır, eski Blues plaklarını usanmadan halen dinler ve tabii Hendrix onun için her zaman öğretmen olmaya devam etmektedir. İlk Fender’ini çocukluk arkadaşı Jethro Tull gitaristi Martin Barre ona doğum gününde hediye etmiştir. Şimdi beraberce Robin Trower’ın hikayesine bir bakalım…

Robin Trower, 9 Mart 1945 senesinde Londra’da dünyaya geldi. 1962 – 1966 yılları arasında Londra’da bir çok klüpte beat grupları ile beraber takıldı. 1960’ların başında tanıştığı vokalist/piyanist Gary Broker ile birlikte 1962 senesinde “The Paramounts” isimli grubu kurdu. “A Whiter Shade of Pale” isimli şarkıları beklenmedik bir şekilde İngiltere listelerinde hit oldu. Daha çok Rhythm&Blues üzerine yoğunlaşan grup Ray Charles, James Brown, Bobby Bland ve The Coasters parçalarını cover’lıyordu. 1966 senesinde söz yazarı Keith Reid ile tanışan Trower ve Brooker daha sonraları rock dünyasının önemli bir grubu olacak Procol Harum’un da temellerini atmış oldular.

Trower, Broker ve Reid üçlüsüne Matthew Fisher (Keyboards), B.J Wilson (Bateri) ve David Knights (Bas) katılmasını takiben grubun ismini taşıyan ilk albüm 1967 senesinde piyasaya çıktı. Daha önce The Paramounts zamanında hit olan “A Whiter Shade of Pale”in farklı bir yorumunun yer aldığı albüm grubun bundan sonra ki rotasının Progressive Rock olduğuna işaret ediyordu. Trower’ın gitarı fazla duyulmasa da özellikle “Something Following Me” isimli çalışmada yapmış olduğu fuzz-box solo hafızalara kazınmıştır.

Grup aynı kadro ile ikinci albümleri üzerinde çalışmaya başladı. Fakat bu sefer çok daha iyi bir prodüktör ile çalışmaya kararlı olan grup elemanları dönemin önemli ismi Chris Welch ile anlaştı. 1968 senesinde grubun ikinci albümü Shine On Brightly raflarda ki yerini aldı. Gitar’ın daha fazla yer aldığı bu albümde Trower “Quite Rightly” ve Skip Softly”de kendini gösterme fırsatı bulmuştur. Ayrıca Trower’ın bestesi olan 18 dakikalık suite “In Held Twas in I” sanatçının Blues’a olan yakınlığını teyid etmektedir.

Procol Harum 1969’da kariyerlerinin en Progressive çalışması olan A Salty Dog isimli albümünü yayınladı. Bu arada Robin Trower blues-rock tınılarını grubun müziğine iyice yaymaya başlamıştı. Bu etkiyi özellikle kendi besteleri olan “Too Much Between Us”, “Juicy John Pink” ve “Crucifiction Lane” isimli parçalarda gözlemlemek mümkün. Bu soud aslında Trower’ın ilerde yapacağı solo albümler için bir örnek teşkil etmektedir.

A Salty Dog sonrası Matthew Fisher ve David Knights gruptan ayrıldılar. Bu arada Gary Broker ve Trower ise yeni fikirler üzerinde çalışıyorlardı. İlk olarak grubun şarkı sözlerinden sorumlu Keith Reid gruba vokalist/gitarist olarak katılma kararı aldı. Yeni eleman Chris Copping (Bas, Keyboards) ile beraber yeni albüm çalışmaları başladı. 1970 sonbaharında Procol Harum’un yeni albümü piyasaya çıktı. Bu çalışma Robin Trower’ın iyice ağırlığını koyduğu Hard-Rock/Blus bir albüm olmuştu. Yine bir Trower bestesi olan Whisky Train ile açılan albüm grubun progressive ses örgüsünden uzaklaştığını da belgeliyordu.
1971 senesinde Procol harum kariyerlerinin A Salty Dog ile beraber en önemli 2.albümü üzerine çalışmaya başladı. Gary Broker’ın Matthew Fisher’ın gruba döndürme çabaları bir sonuç vermeyince grup Chris Copping ile yola devam kararı aldı. Grup bu albümde progressive ve blues arasında gidip gelirken Broker ve Trower arasında da anlaşmazlıklar baş göstermeye başlamıştı. Gönlünde gitar ağırlıklı bir blues-rock sound’u yatan Trower albümün çıkışından hemen sonra ayrılma kararını açıkladı.

Robin Trower’ın solo kariyerine geçmeden önce Trower ve Procol Harum’un 90’lar da kesişen yollarına bir bakalım. Trower’ın ayrılmasını takiben Gary Brooker ve Keith Reid Procol Harum’u 1977’de dağıttılar. Tam 13 sene sonra Brooker, Reid ve eski dost Fisher grubu tekrar canladırma kararı aldılar. Bu yeni oluşuma Robin Trower’ı da katmak isteyen üçlü ilk görüşmelerden olumlu sonuç alamasalar da, 1991 de piyasaya çıkan The Prodical Stranger’da gitarları Robin Trower çaldı.

Robin Trower 1995 senesinde çıkan ve grubun eski parçalarını klasik müzik orkestrası ile birlikte yorumladıkları The Long Goodbye isimli albümde konuk sanatçı olarak yer aldı.

Yazı dizimizin bundan sonraki bölümlerinde Robin Trower’ın Blues ve Rock dolu solo kariyerine göz atacağız.


Yazar: Cem Metin
Yazar Email: cemmetin65@hotmail.com
Yazar Üye Adı: boogie
Yazıldığı Tarih: 21 Nisan 2006


Bu yazarın diğer yazılarını okumak için tıklayınız.

 

Forum | Aktif Üyeler | Sohbet | Mesaj Merkezi | Müzik Dinle | Müzik Listelerim | Video İzle

Yerli Gruplar | Yabancı Gruplar | Amatör Gruplar | Demolar

Biyografiler | Diskografiler | Sanatçı Fotoğrafları | Şarkı Sözleri | Akorlar ve Tablar | Basın Bilgileri

Üyelik | Ayarlar | Üye Ara | İletişim | ReklamSite içerisindeki materyallerin kaynak gösterilmeden kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.
Copyright © 2007 Anatolianrock.com