Ana Sayfa

 

 

 
Sevgili Rock severler,

Eloy yazı dizimizin ikinci ve son bölümüne başlıyoruz...

Eloy’un hikayesini 1980 tarihli “Colours” isimli albümde yarıda bırakmıştık. Aslında 80’ler progressive rock’ın da yavaş yavaş unutulmaya başladığı bir dönemin başlangıcı olmuştur. Kraut Rock için durum daha da zordu zira İngiliz ya da Amarikalı grupların aksine Progressive Rock’ın temel kriterlerinden asla vazgeçmeyeceklerini herkes biliyordu. Bu da Kraut Rock gruplarının hızla yok olmasına sebep oldu. Bir başka büyük etkende başını Scorpions’un çektiği ve önceleri Kraut grupları olarak yola çıkan onlarca grubun Heavy Metal’e kaymasıydı.

Bazı gruplar (örneğin Eloy) zamana karşı durmayı başarmış, ve rock müziğin bu çok önemli türünü yaşatmaya çalışmıştır.

1981 : Eloy elektronik müzik ile tanışır. Yeni albümleri “Planets” bir science-fiction hikayeyi anlatmaktadır.

1982 : Yarım kalan hikaye “Time To Turn” ile devam eder. Burada Eloy yine elektronik sesler üzerine yoğunlaşmıştır.

1983 : Grubun bir sonra ki albümünde herşey çok daha farklıydı. Eloy takipcileri “Performance” ile Progressive Rock ve Heavy Metal buluşmasına tanık oldu.

1984 : “Metromania” piyasaya çıktı. Heavy Metal gitarlar bu albümde de varlığını korudu. Fakat grup içi anlaşmazlıklar dağılmayı de beraberinde getirdi. Bu sürece gelinmesinin en büyük nedeni yıllarca Progressive müzikten taviz vermeyeceğini kararlılıkla vurgulayan Frank Bornemann’a diğer grup elemanlarının gösterdiği tepki oldu. Sözü Frank Bornemann’a bırakalım ;

“Metromania piyasaya çıktıktan sonra herkes kendi yoluna gitme kararı aldı. Hiç kimsenin birbirine karşı saygısı kalmamıştı. Maddi olarak tatmin olmuştuk fakat müzikal ayrılıklar grubu dağılma noktasına getirdi. Ayrıca Performance ve Metromania albümlerinin tanıtımı için Almanya ve İngiltere’yi kapsayan bir turneye başlamıştık. Grup içi kopmaların yaşandığı dönemde bu denli uzun bir turne programı hepimizi çok yıpratmıştı. Bu turne esnasında en önemli performans Marillion ile beraber Marquee’de verdiğimiz konser oldu.

Grubun dağılmasından yaklaşık 1.5 sene sonra Berlin’de Micheal Gerlach ile karşılaştım. O sıralar bazı heavy metal gruplarının prodüksyon işleri ile uğraşıyordum. Yıllarca grup kurma ve sürdürmenin zorluğunu bilen biri olarak Micheal ile bir ikili oluşturup Eloy’u sürdürme kararı aldım. Kafamda günün teknolojisini de kullanarak progressive müzikten tam uzaklaşmadan farklı bir sound yaratmak fikri vardı. Bilgisayar ağırlıklı bir müzik ile eski fanların karşına çıkmanın ne kadar riskli olduğunu biliyordum. Riski aldığıma pişman olduğumu söyleyemem. Sanırım Micheal ile kimyamız tutmuştu.”

1988 : Eloy’un bir “duo” olarak ilk albümleri “Ra” piyasaya çıktı.

1991 : Dört senelik suskunluğun ardından Eloy’un daha önce yayınlamayan parçaların oluşan “Rarities” raflarda ki yerini aldı.

1992 : Bornemann/Gerlach eski dost bascı Klaus-Peter Maziol’un bazı parçalarda ki katılımıyla yeni albümleri “Destination” çıkardı. Söz yine Frank Bornemann’da ;

“Ra ve Destination ile istediğimiz noktaya geldiğimizi düşünüyorum. İtiraf etmeliyim insanların halen müziğimizi takip etmeleri beni hem sevindiriyor hem de şaşırtıyor. Ayrıca sound değişikliği hakkında korkularımız da gerçekleşmedi aksine fanlardan olumlu tepkiler aldık. Daha önce çalıştığım grup arkadaşlarım ile yaşadığım sorunlar sadece müzik konuluydu. Dolayısıyla bir sonraki projemde bir çoğunu yeniden göreve çağırdığımda olumlu yanıtlar geldi. Ve eski parçaların tekrar yorumlanması sonucu ortaya “Chronicles” çıktı. Eski grup arkadaşlarımla böyle bir projede yer almak oldukça heyecan vericiydi”

1993 : “Chronicles” müthiş bir satış grafiği ve başarı elde etti. Bornemann  daha sonra elde kalan parçalar ile “Chronicles II”i piyasaya sürdü.

1994 : Frank Bornemann 1972 – 1975 arası B-side’lardan oluşan bir toplama albüm projesini tamamladı. Ayrıca Eloy yeni stüdyo albümleri “The Tides Return Forever”ı çıkardı.

1995 : Grubun fan klubü kuruldu. Bu arada Frank Bornemann grup müziğine ve eski soundlarına dönüşün sinyallerini vermiş olduğunu röportajlarında vermeye başladı.

“Klaus-Peter Matziol aramıza tekrar katıldı. Son albümümüz “The Tides Return Forever” ile Eloy tam anlamıyla geri döndü. 12 konserlik bir geri dönüş turnesinden sonra yola tam gaz devam kararını aldık. Sanırım bizler için en büyük ödül aldığımız altın plak oldu”

1996 : Turne yorgunu grup yeni albüm için taslak çalışmalarına başladı.

1998 : İki yıllık özverili çalışmanın ardından gruba 1995 senesinde altın plak kazandıran “Ocean” albümünün devamı niteliğinde olan “Ocean 2” piyasaya büyük bir tanıtım desteği ile çıktı.

1999 : Grup bir süre ortadan kaybolma kararı aldı. (vardır Bornemann babanın bir bildiği diyelim ve bekleyelim)

2000 : Eloy best of ve konser albümleri ile gündem de kalmaya devam etti. 2000’li yıllar boyunca Bornemann ve Eloy sessizliğini korudu, korumaya da devam ediyor. Belki 2005 onlara tekrar kavuşacağımız yıl olur..kim bilir...derinlerde kalmış gün ışığına çıkmayı bekleyen başka sesler, çığlıklar elbette vardır !


Stüdyo albümleri
Eloy (1970)
Inside (1973)
Floating (1974)
Power And The Passion (1975)
Dawn (1976)
Ocean (1977)
Slient Cries And Mighty Echoes (1979)
Colours (1980)
Planets (1981)
Time To Turn (1982)
Performance (1983)
Metromania (1984)
Ra (1988)
Destination (1992)
The Tides Return Forever (1994)
Ocean 2 (1998)

Live albümler
Eloy Live (1978)
The Answer In Mannheim (1998)

Toplama ve Best of albümler
Land Of Nobody (1973)
(Eloy & Inside’da yer alan bazı parçaların emprovize yorumlarından oluşan bir albüm)
Time To Turn / Through A Somber Galaxy (1982)
(Aynı isimli albümde yer alan bazı parçaların out-take versiyonları ve albüme konmayan 2 parçadan oluşan bir albüm)
Codename Wildgeese (1985) - (Soundtrack)
Rarities (1991) - (45’likler de yer alan parçalardan oluşuyor)
Fire And Ice (1992) - (EP)
Chronicles I (1993) – (eski parçaların yeni yorumlarının yer aldığı bir çalışma)
Chronicles II (1994) – (Chronicles I’in devam albümü)
The Best Of Eloy Vol.I / 1972-1975 - (1994)
The Best Of Eloy Vol.II / 1976 – 1979 – (1996)
Timeless Passages (2004) – (albümde eski parçaların remix’leri ve nihayet 2 yeni parça var)


Yazar: Cem Metin
Yazar Email: cemmetin65@hotmail.com
Yazar Üye Adı: boogie
Yazıldığı Tarih: 16 Ocak 2005


Bu yazarın diğer yazılarını okumak için tıklayınız.

 

Forum | Aktif Üyeler | Sohbet | Mesaj Merkezi | Müzik Dinle | Müzik Listelerim | Video İzle

Yerli Gruplar | Yabancı Gruplar | Amatör Gruplar | Demolar

Biyografiler | Diskografiler | Sanatçı Fotoğrafları | Şarkı Sözleri | Akorlar ve Tablar | Basın Bilgileri

Üyelik | Ayarlar | Üye Ara | İletişim | ReklamSite içerisindeki materyallerin kaynak gösterilmeden kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.
Copyright © 2007 Anatolianrock.com