Ana Sayfa

 

 

 
Cemal Reşit Rey Konser Salonu, sanata ve sanatçıya verdiği destekle müzikseverlerin beğenisine sunduğu 3. CRR Uluslararası Gitar Festivali’nin kapılarını 16 Kasım’da açıyor.

Festival, üç gün boyunca dünyaca ünlü gitar sanatçılarını misafir edecek. İçeriği açısından dünyanın en önde gelen gitar festivali olma yolunda giden organizasyonda konserlerin yanında, önemli gitarist ve gitar eğitimcileri tarafından ustalık sınıfı çalışmaları da yapılacak.16-18 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan festivalde günümüzün en önemli gitaristleri arasında sayılan gitaristler İspanyol gitarist Marco Socias ve İgnacio Rodes’in yanında festivalde İtalya’dan Salvatore Seminera, Arjantin’den Latin müziğin duayenlerinden Ricardo Moyano, Venezuela’dan Gabriel Gullien, Fransa’dan Laurent Boutros gibi gitaristler performans sergileyecekler.

Ayrıca, Türkiye’nin yetiştirdiği ve dünyada birçok önemli salonlarda verdiği başarılı konserlerle ülkemizi temsil eden gitaristlerimizden Sinan Erşahin, flüt sanatçısı Nihan Atalay ile gitar-flüt ikilisi olarak, adı Bilkent’le özdeşleşmiş ve birçok önemli projeye imza atan Kağan Korad, bandaneon sanatçısı Tolga Salman ile gitar-bandaneon ikilisi olarak festival boyunca konserler verecekler. Diğer taraftan Türkiye’deki gitar dünyasının vazgeçilmez isimlerinden Melih Güzel ve Hüsrev İsfendiyaroğlu da verecekleri konserlerle festival programında yer alıyorlar. Bu seneki festivalde sadece klasik gitar değil Flamenko dalında da konserler olacak. Bu kapsamda Türkiye’de Flamenko Müziğe gönül veren ve en önemli Flamenko gitaristlerinden Ezgi Anıl dansçı Burcu Özbalkan ile gitar-dans ikilisi olarak ve Ilgaz Benekay da Flamenko müzikleriyle seyirciyle buluşacaklar. Türkiye’nin en önemli gitarist ve gitar eğitimcilerinden olan Mehmet Gürgün vereceği ustalık sınıfı dersleriyle festivale büyük katkı sağlayacaktır.


Mekan : CRR Konser Salonu / İstanbul
Tarih : 16 Kasım 2018 - Cuma
Saat : 20:00

3. CRR Uluslararası Gitar Festivali’nde 16 Kasım akşamı 1. bölümde Salvatore Seminara sahne alacak. Programın 2. Bölümünde ise Kağan Korad, bandoneon sanatçısı Tolga Salman ile gitar-bandoneon ikilisi olarak sahne alacak.

Salvatore Seminara

Salvatore Seminara, gitarist, besteci ve öğretmendir. İtalya, Fransa, İspanya, İsviçre, Almanya, Belçika, Danimarka, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Arnavutluk, Hırvatistan, Litvanya, İngiltere, Rusya, Arjantin ve Meksika’da prestijli müzik festivallerinde yer almıştır. Paris’ten Buenos Aires’e, Londra’dan Kudüs’e kadar performansları her zaman izleyiciler ve eleştirmenler tarafından ilgiyle karşılanmaktadır. Seminara bir çok organizasyonda ve festivalde masterclass’lar vermiş ve uluslararası yarışmalarda jüri olarak yer almıştır.

Müzikal deneyimini, Paul Devecchi ile gitar ikilisi, çellist Alessandro Palmeri, GOST (flüt trio, klarnet ve gitar ile ikili, Quartet Segovio (gitar, flüt, akordeon ve klarnet) ve RAI Ulusal Senfoni Orkestrası (Ranfaldi, Righetti, Scarponi, Toso) da dahil olmak üzere birçok yaylı kuartet ve enstrümantal kombinasyonlarda solo ve oda çalışmasıyla kazanmıştır.

Tolga Salman-Kağan Korad Duo

2017 de Astor Piazzola’nın bandoneon ve gitar için konçertosunu seslendirmek üzere bir araya gelerek orkestralarla konserler veren ikili, yakaladıkları heyecan verici müzikal beraberliği sürdürerek dinleyicilerinin karşısına bandoneon-gitar ikilisi olarak da çıkma kararı verdi. Repertuvarları bandoneon ve gitar için bestelenmiş geçmişten günümüze uzanan  Arjantin ve Güney Amerika müziklerinin yanı sıra Türk bestecilerin yapıtlarının grup üyeleri tarafından yapılan özgün düzenlemelerini içermektedir.

Tolga Salman

Klasik batı müziği eğitimini Türkiye ve Almanya’da tamamladı. Astor Piazzolla, Dino Saluzzi ve Orhan Avşar gibi modern tango müziğinin önde gelen bestecileri ve uyarlama ustalarının etkisiyle, 2002 yılında bandoneon çalışmalarına otodidaktik olarak yoğunlaştı. Aranjör ve bandoneonist Salman Hector Ulises Passarella Tipik Orkestrasının da (İtalya) içinde bulunduğu çok sayıda tecrübeli müzisyenle gerçekleştirdiği bir çok projenin yanı sıra senfonik müzik toplulukları ve önemli şeflerle solist bandoneonist olarak kişisel düzenlemelerini de seslendirdiği konserler verdi. Tolga Salman, Almanya “Krefeld” Bandoneon Festivali’ne de solo konsertist olarak davet edilmektedir. Sanatçı, Mauricio Kagel’in bir Carlos Gardel parodisi olan ’’Tango Alemán’’ ve Martin Palmeri’nin ’’Misa a Buenos Aires ’’ adlı iki eserin Türkiye prömiyerlerini, solist olarak gerçekleştirmiştir.

Kağan Korad

Bilkent Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, lisans, yüksek lisans ve sanatta yeterlik programlarından yüksek onur dereceleriyle mezun oldu. Konser kariyeri boyunca uzun soluklu oda müziği guruplarıyla, Koblenz, Volos, Guitart, Naxos, Miami gibi büyük gitar festivallerinde konsertist, hoca ve jüri üyesi olarak yer aldı, Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika kıtalarında birçok ülkede yüzlerce konser verdi. Bu konserlerde mensup olduğu duo ve triolara ithaf edilmiş içinde beş gitar konçertosunun da yer aldığı çok sayıda eserin dünya prömiyerlerini gerçekleştirdi. Uluslar arası Volos Festivali 30. Yıl onur ve Türkiye’nin prestijli müzik ödülü Donizetti Ödülleri başta olmak üzere alanında çeşitli ödüllere layık görüldü. Konserlerinin yanı sıra yaptığı çok sayıdaki düzenleme ve büyük çaplı organizasyonlarla da gitar alanına katkı sağlayan ve Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde 2009-2017 yılları arasında bölüm başkanlığı ve dekanlık görevlerini yürüten Korad, halen aynı bölümde profesör olarak görev yapmaktadır.Mekan : CRR Konser Salonu / İstanbul
Tarih : 17 Kasım 2018 - Cumartesi
Saat : 20:00

Ignacio Rodes

Kendi kuşağının en iyi gitaristlerinden biri olarak kabul edilen Ignacio Rodes, dünyanın en önemli yarışmalarından, ‘Andrés Segovia’,  Francisco Tárrega ’ve‘ José Ramirez ’dâhil olmak üzere beş uluslararası yarışmada birincilik ödülü kazanmıştır.

1986’da Wigmore Hall’da (Londra) verdiği konserden bu yana, Avrupa ülkelerinde, ABD ve Güney Amerika’da bir çok ülkede uluslararası festivallere katılmaya davet edildi. Alte Oper (Frankfurt), Alice Tully Hall (New York), Sahne Sanatları Merkezi (San Francisco), Büyük Filarmoni Salonu (St, Petersburg), Chopin’in Müzesi (Varşova), Palau de la Música gibi prestijli konser salonlarında çaldı. (Barselona), Auditorio Nacional (Madrid), Sala Nezahualcoyotl (México), Kahire Opera Tiyatrosu gibi salonlarda konserler verdi.

Gabriel Guillén

Gabriel Guillén Maracay, Venezuela’da dünyaya geldi. 8 yaşındayken Uruguaylı gitarist MarioVidalin’le gitar çalışmaya başladı.
1987 yılında Antonio Lauro Yarışması’nda üçüncülük ödülü ve Rotary International’da birincilik ödülü kazandı. Bu süre zarfında Abel Carlevaro, Luis Zea, Rafael Benatar, Bartolomé Diaz ve Franka Verhagen’in ustalık sınıflarına katıldı.

1988’de Avrupa’da eğitim görmek üzere burs kazandı ve aynı yıl Avusturya’nın Viyana kentine taşındı.Viyana’da Walter Würdinger’den ve Zürih’te Konrad Ragossnig’den dersler aldı. Guillén, hemen hemen tüm Avrupa ülkelerinde Güney Amerika, ABD ve Japonya’da konserler verdi.
Avusturya Eisenstadt’taki Joseph Haydn Konservatorium’da gitar profesörü olarak 34’den fazla ülkede dersler ve konserler vermeye devam ediyor.

Bugün Gabriel Guillén, Tokyo Gendai Gitar Dergisi, Dallas Üniversitesi ve Arjantin Guitarras del Mundo Festivali tarafından uluslararası alanda en beğenilen gitaristler arasında gösteriliyor.

Ricardo Moyano

1961 yılında La Rioja’da doğdu. Ebeveynleri Irma ve Daniel ile müzikal hayatına başladı. Çalışmalarına La Rioja Konservatuarı’nda devam etti ve 1976 yılında Madrid Konservatuarı’na geçti. Bir çok ödüller kazandı ve 1988 yılında Paris’e taşındı. Paris’te hem solo olarak, hem diğer solistlerle ve hem de farklı gruplarla çalmış, kayıtlar yapmış ve çeşitli albümler çıkartmıştır. 1993 yılında Türkiye’de yaşamaya başladı. Onun müziği türler ya da sınırlar ötesinde, sürgünler, seyahatler, tesadüfler ve karşılaşmaların tarihini yansıtır. 2009 – 2017 yılları arasında Y.T.Ü. Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı, 2018 yılından bu yana İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı‘nda öğretim görevlisidir.


Mekan : CRR Konser Salonu / İstanbul
Tarih : 18 Kasım 2018 - Pazar
Saat : 20:00

Marco Socias

İspanya Malaga’da piyanist bir ailenin içine doğdu. Küçük yaşlarda gitara başladı ve çok sayıda masterclasslara katıldıktan sonra Köln Müzik Yüksek Okulu’na gitti.

Bu dönemde onu Carmen Gallardo, Antonio Company, José Tomás, José Miguel Moreno, Hubert Käppel and David Russell gibi usta gitarcılar geliştirdi. 21 yaşında İspanya’nın en genç Profesörü oldu. “Infanta Cristina” Madrid, “Le Printemps de la Guitare” Belçika, “Gargagno Uluslararası Gitar Yarışması”nı kazandı. Marco Socias, tüm dünyada sayısız festivallere davet edilmekte, önemli konser salonlarında ünlü orkestralar ve şeflerle solist olarak çalmaktadır. Bunların arasında Amsterdam Concertgebow, Viyana Konzerthaus, Madrid Ulusal Oditoryum, Berlin Konzerthaus, Berlin Filarmoni, Frankfurt Eski Operası, Berlin RSO, Rotterdam Filarmoni, Granada Orkestrası, Galicia Senfoni Orkestrası, Caracas Senfoni ve Küba Senfoni Orkestrası, şefler arasında ise Sir Neville Marriner, Josep Pons, Víctor Pablo Pérez, Odón Alonso and Leo Brouwer sayılabilir. Sanatçı günümüzde Malaga’da yaşamakta ve Bask bölgesinde San Sebastian’da Müzik Yüksek Okulunda gitar profesörlüğü görevini sürdürmektedir.Editör Üye Adı: silentscream
Editör Email: silentscream@anatolianrock.com
Haber Tarihi: 4 Kasım 2018


Diğer haberleri okumak için tıklayınız.

 

 

Forum | Aktif Üyeler | Sohbet | Mesaj Merkezi | Müzik Dinle | Müzik Listelerim | Video İzle

Yerli Gruplar | Yabancı Gruplar | Amatör Gruplar | Demolar

Biyografiler | Diskografiler | Sanatçı Fotoğrafları | Şarkı Sözleri | Akorlar ve Tablar | Basın Bilgileri

Üyelik | Ayarlar | Üye Ara | İletişim | ReklamSite içerisindeki materyallerin kaynak gösterilmeden kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.
Copyright © 2007 Anatolianrock.com